Dołącz do klubu

Polska w gronie najlepszych kierunków inwestycyjnych i liderem sektora nowoczesnych usług w regionie

Udostępnij

Polska jest piątą gospodarką w Europie i jedną z 10 na świecie, które w 2020 r. przyciągnęły najwięcej inwestycji  w projekty typu "greenfield", czyli budowane od podstaw, w obszarze STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki). To jeden z wniosków  raportu "Invest in digital Poland", przygotowanego przez fundację Digital Poland i Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

 

Według informacji prasowej PAiH "Invest in digital Poland" to pierwszy kompleksowy raport w sektorze nowych technologii dla inwestorów zagranicznych. W pracach nad jego przygotowaniem uczestniczyło ponad 25 organizacji i blisko 60 ekspertów.

Swój wkład w powstanie opracowania miało także Pro Progressio. W komentarzu do rozdziału poświęconego sektorowi BSS Wiktor Doktór, CEO Pro Progressio podkreśla m.in. ogromną rolę wysokich kompetencji  kadry pracowniczej w naszym kraju: „Głównymi czynnikami przyciągającymi inwestorów zagranicznych do Polski są doskonałe wykształcenie oraz świetna znajomość języków obcych wśród pracowników. W każdym mieście wojewódzkim, ale także w wielu mniejszych miastach, istnieją szkoły techniczne i politechniki, co sprawia, że dostępność kadry zatrudnionej w centrach B+R jest jedną z najwyższych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

 

Cytowany w komunikacie Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zwrócił uwagę na wiodący udział inwestycji w sektory BSS i B+R w projektach realizowanych przez PAiH, a także zaznaczył, że pandemia, wbrew wcześniejszym obawom, wpłynęła na zwiększenie zainteresowania inwestycjami w nowoczesne technologie:

Projekty inwestycyjne z sektora nowoczesnych usług (BSS, R&D) należą do kluczowych inwestycji obsługiwanych obecnie przez naszą Agencję. Od dłuższego czasu jest to najpopularniejszy sektor w portfelu inwestycyjnym PAIH. Od stycznia 2021 roku zrealizowaliśmy 38 projektów tego typu o łącznej wartości inwestycji 184 mln euro, a kolejnych 37 jest w trakcie realizacji. Łączna wartość aktywnych projektów BSS wynosi 121,9 mln euro, a deklarowane zatrudnienie 9121 pracowników. To dowód na to, że Covid-19 nie zaprzestał inwestycji w nowe technologie. Wręcz przeciwnie - widzimy znacznie większą dynamikę wzrostu takich projektów.

 

Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający fundacji Digital Poland we wstępie do raportu potwierdza z kolei znaczenie dostępności na rynku gotowych rozwiązań: „Liczą się całe klastry, a nawet ekosystemy, które dynamicznie współpracują. To bogaty i rozległy ekosystem, który dziś tworzy najszybsze innowacje i nowe technologie. Tego właśnie szukają dziś najlepsi przedsiębiorcy czy wybitni naukowcy” - podkreśla.

 

W komunikacie prasowym przekazanym przez PAiH podano, że wszystkie bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie w 2020 roku miały wartość ponad 528 mld dolarów, zaś udział Polski w inwestycjach typu greenfield wyniósł prawie 4%. Z kolei udział Polski w liczbie wszystkich projektów typu greenfield z obszaru STEM wyniósł 2,8%, a Polska znalazła się na 5. miejscu w Europie oraz 10. miejscu na świecie, tuż za Kanadą i Meksykiem. Podkreślono, że Polska jest też liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych: ponad 30% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w projekty typu greenfield w regionie CEE, zostało ulokowanych w Polsce. Autorzy raportu zauważają, że w 2020 roku Polska po raz pierwszy wyprzedziła pod tym względem Rosję - różnica wyniosła ponad 0,5 mld dolarów na korzyść naszego kraju.

 

Raport został wydany w języku angielskim, jest dostępny na stronie PAiH:

www.paih.gov.pl

 

 

Wróć do listy newsów

Może Ciebie zainteresować

Nowy raport: FOCUS ON Łódź 2022

Łódź to miasto o ogromnym potencjalne dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu, który jest obecny w tym ośrodku od blisko dwóch dekad, z rosnącą dynamiką rozwoju w każdym roku.

FOCUS ON Business #7 - najnowsze wydanie magazynu

Praca zdalna i hybrydowa, do której przyzwyczaiła nas pandemia, to temat głównego wywiadu numeru – zachęcamy do lektury rozmowy z Nadią Harris, założycielką zdalnej szkoły Remote School.

Nowy raport: FOCUS ON Częstochowa 2022

Dlaczego Częstochowa jest miejscem atrakcyjnym dla inwestorów? Zapraszamy do lektury raportu FOCUS ON Częstochowa – kompendium wiedzy o otoczeniu sektora BSS w tym mieście.