Dołącz do klubu

Polska w gronie najlepszych kierunków inwestycyjnych i liderem sektora nowoczesnych usług w regionie

Udostępnij

Polska jest piątą gospodarką w Europie i jedną z 10 na świecie, które w 2020 r. przyciągnęły najwięcej inwestycji  w projekty typu "greenfield", czyli budowane od podstaw, w obszarze STEM (nauki, technologii, inżynierii i matematyki). To jeden z wniosków  raportu "Invest in digital Poland", przygotowanego przez fundację Digital Poland i Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

 

Według informacji prasowej PAiH "Invest in digital Poland" to pierwszy kompleksowy raport w sektorze nowych technologii dla inwestorów zagranicznych. W pracach nad jego przygotowaniem uczestniczyło ponad 25 organizacji i blisko 60 ekspertów.

Swój wkład w powstanie opracowania miało także Pro Progressio. W komentarzu do rozdziału poświęconego sektorowi BSS Wiktor Doktór, CEO Pro Progressio podkreśla m.in. ogromną rolę wysokich kompetencji  kadry pracowniczej w naszym kraju: „Głównymi czynnikami przyciągającymi inwestorów zagranicznych do Polski są doskonałe wykształcenie oraz świetna znajomość języków obcych wśród pracowników. W każdym mieście wojewódzkim, ale także w wielu mniejszych miastach, istnieją szkoły techniczne i politechniki, co sprawia, że dostępność kadry zatrudnionej w centrach B+R jest jedną z najwyższych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej”.

 

Cytowany w komunikacie Krzysztof Drynda, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zwrócił uwagę na wiodący udział inwestycji w sektory BSS i B+R w projektach realizowanych przez PAiH, a także zaznaczył, że pandemia, wbrew wcześniejszym obawom, wpłynęła na zwiększenie zainteresowania inwestycjami w nowoczesne technologie:

Projekty inwestycyjne z sektora nowoczesnych usług (BSS, R&D) należą do kluczowych inwestycji obsługiwanych obecnie przez naszą Agencję. Od dłuższego czasu jest to najpopularniejszy sektor w portfelu inwestycyjnym PAIH. Od stycznia 2021 roku zrealizowaliśmy 38 projektów tego typu o łącznej wartości inwestycji 184 mln euro, a kolejnych 37 jest w trakcie realizacji. Łączna wartość aktywnych projektów BSS wynosi 121,9 mln euro, a deklarowane zatrudnienie 9121 pracowników. To dowód na to, że Covid-19 nie zaprzestał inwestycji w nowe technologie. Wręcz przeciwnie - widzimy znacznie większą dynamikę wzrostu takich projektów.

 

Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający fundacji Digital Poland we wstępie do raportu potwierdza z kolei znaczenie dostępności na rynku gotowych rozwiązań: „Liczą się całe klastry, a nawet ekosystemy, które dynamicznie współpracują. To bogaty i rozległy ekosystem, który dziś tworzy najszybsze innowacje i nowe technologie. Tego właśnie szukają dziś najlepsi przedsiębiorcy czy wybitni naukowcy” - podkreśla.

 

W komunikacie prasowym przekazanym przez PAiH podano, że wszystkie bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie w 2020 roku miały wartość ponad 528 mld dolarów, zaś udział Polski w inwestycjach typu greenfield wyniósł prawie 4%. Z kolei udział Polski w liczbie wszystkich projektów typu greenfield z obszaru STEM wyniósł 2,8%, a Polska znalazła się na 5. miejscu w Europie oraz 10. miejscu na świecie, tuż za Kanadą i Meksykiem. Podkreślono, że Polska jest też liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych: ponad 30% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w projekty typu greenfield w regionie CEE, zostało ulokowanych w Polsce. Autorzy raportu zauważają, że w 2020 roku Polska po raz pierwszy wyprzedziła pod tym względem Rosję - różnica wyniosła ponad 0,5 mld dolarów na korzyść naszego kraju.

 

Raport został wydany w języku angielskim, jest dostępny na stronie PAiH:

www.paih.gov.pl

 

 

Wróć do listy newsów

Może Ciebie zainteresować

Raport Roczny Pro Progressio 2021

Jak co roku, oddajemy w Państwa ręce Raport Roczny Pro Progressio, w którym dzielimy się naszymi subiektywnymi opiniami na temat rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu, jak również prezentujemy listę osób i firm, które znacząco wpływają na rozwój sektora BSS w Polsce, a nawet poza granicami naszego kraju.

Polska na drugim miejscu na świecie wśród najbardziej pożądanych lokalizacji offshore dla BPO

Polska znalazła się na drugim miejscu zestawienia najbardziej pożądanych lokalizacji dla centrów BPO. Według analityków Ryan Strategic Advisory, Polska cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko zachodnioeuropejskich uczestników badania, ale jest wysoko ocenianą lokalizacją również wśród respondentów z Ameryki Północnej.

FOCUS ON Business #3 - najnowsze wydanie magazynu!

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu FOCUS ON Business, zawierającego kilkadziesiąt artykułów i wywiadów z Polski i ze świata, skupionych wokół obszarów związanych z biznesem, inwestycjami i HR.