Dołącz do klubu

TRZY postulaty wspierające ukraińskich pracowników i ich rodziny

Udostępnij

Od 24 lutego 2022 roku, cały świat żyje inwazją Rosji na Ukrainę. Nie ulega wątpliwości, że decyzja prezydenta Rosji o najechaniu niezależnego i niepodległego kraju, jakim jest Ukraina, była i jest zła. Była i jest nieakceptowalna w cywilizowanym świecie. Była i jest godna potępienia.

Kremlowska decyzja niesie codziennie za sobą tragiczne konsekwencje. Giną niewinni ludzie, setki tysięcy rodzin zmuszonych jest do emigracji, niszczone są miasta, infrastruktura Ukrainy i cierpi także sfera biznesowa.

 

Biznes jest niczym w porównaniu z życiem ludzi i ciężko zestawiać go w jednym zdaniu, lecz to biznes jest siłą napędową gospodarek krajów i daje środki do życia pracownikom i ich rodzinom.

Z uwagi na wybuch wojny, wiele firm ukraińskich zmuszonych zostało do zamknięcia lub znacząco ograniczenia swojej działalności. Wielu pracowników straciło możliwość pracy. Z wieloma osobami nie ma w tej chwili kontaktu.

 

Warto jednak wspomnieć, że są ukraińskie firmy, które mają swoje siedziby w Polsce. Warto podkreślić fakt, że wiele polskich firm zatrudnia pracowników z Ukrainy. W tej chwili obserwujemy niesamowitą mobilizację tych podmiotów, które chcą i faktycznie pomagają swoim pracownikom i ich rodzinom.

Wiele firm finansuje bardzo dużo aspektów związanych z relokacjami pracowników do Polski, mimo że na chwilę obecną nie ma systemowego rozwiązania do rozliczania kosztów z tym związanych. Są firmy, które już teraz wynajmują setki mieszkań dla swoich pracowników i ich rodzin i wydają na takie cele znaczące środki finansowe.

 

Część z firm ukraińskich, posiadających swoje oddziały w Polsce, chce zapewnić ciągłość świadczenia usług dla swoich międzynarodowych klientów, jak najszybciej sprowadzić do Polski swoich pracowników i legalnie ich zatrudnić w swoich polskich spółkach. Funkcjonujący w Polsce program Poland Business Harbour realizowany przez polski rząd jest przykładem inicjatywy, który wspiera ten projekt, ale wymaga jeszcze większej optymalizacji.

Warto podkreślić, że z uwagi na działania wojenne część z pracowników, którzy przyjeżdżają do Polski, nie posiada oryginałów dokumentów, które obecnie są wymagane w procedurach zatrudniania obcokrajowców.

 

Mając na uwadze powyższe Pro Progressio dołącza się do firm zatrudniających ukraińskich pracowników, którzy w tej chwili docierają do Polski z poniższymi postulatami. Postulaty te zostały wypracowane przez przedstawicieli sektora IT, w tym również firmy blisko współpracujące z Pro Progressio i są następujące:

  1. Apelujemy do polskiego rządu i Sejmu o pilne przygotowanie odpowiednich ustaw, uchwał lub rozporządzeń, które umożliwią (również wstecznie) rozliczanie wszystkich kosztów związanych z pomocą osobom relokowanym / ewakuowanym z Ukrainy. Firmy, które dla swoich pracowników i ich rodzin wynajmują mieszkania, płacąc za nie firmowymi pieniędzmi powinny mieć możliwość ujęcia takich kosztów w swoich bilansach.

  2. Apelujemy do polskiego rządu i Sejmu o pilne przygotowanie odpowiednich ustaw, uchwał lub rozporządzeń, które umożliwią legalne zatrudnienie osób emigrujących z Ukrainy na podstawie oświadczenia (nawet pod rygorem karnym) z pominięciem posiadania oryginałów dokumentów takich jak choćby akty zawarcia związków małżeńskich, akty urodzin dzieci, czy też dokumenty potwierdzające wcześniejsze zatrudnienie.

  3. Apelujemy do polskiego rządu i Sejmu o pilne przygotowanie odpowiednich ustaw, uchwał lub rozporządzeń, które wesprą polskie firmy w wydawaniu wiz PBH na terenie kraju. Zgodnie z dotychczasową procedurą o wizy PBH obywatele Ukrainy występowali w polskich konsulatach znajdujących się na terenie Ukrainy. Z uwagi na ostatnie wydarzenia wiele osób opuściło Ukrainę i znajduje się już w Polsce i z oczywistych przyczyn takie osoby nie mogą ubiegać się o wydanie wiz w dotychczasowym trybie. Z uwagi na powyższe postulujemy wprowadzenie możliwości występowania wydawania wiz na terenie RP. Proponujemy, aby wizy wydawane były przez specjalnie powołane do tego komórki Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub dalej przez polskie konsulaty (przy technicznym wsparciu MSZ), których to pracownicy znajdują się w Polsce z uwagi na wcześniejszą ewakuację placówek.   

 

Te i podobne postulaty są w chwili obecnej formułowane przez polskie firmy zatrudniające pracowników z Ukrainy i kierowane na ręce Ministrów, Prezydentów Miast, czy też urzędników wielu różnych agencji i instytucji odpowiedzialnych za zatrudnianie cudzoziemców. Zachęcamy do udzielenia głosu poparcia dla wyżej wymienionych postulatów oraz rozszerzania tej listy o nowe postulaty usprawniające procedury związane z legalnym zatrudnianiem i rozliczaniem pracy oraz kosztów związanych z pobytem ukraińskich pracowników i ich rodzin na terenie Polski.

 

Zarząd Pro Progressio

Wróć do listy newsów

Może Ciebie zainteresować

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania FOCUS ON Business Polska (edycja marzec-kwiecień)

W bieżącym numerze przyglądamy się uważnie zagadnieniu cyberbezpieczeństwa i do rozmowy poświęconej m.in. konkretnym środkom i nawykom poprawiającym bezpieczeństwo w digitalowej sferze prywatnej i biznesowej zaprosiliśmy Damiana Wróblewskiego – eksperta w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa i założyciela firmy Security Masters. 

Pierwsze wydanie FOCUS ON Business Polska w roku 2024 jest już dostępne

Zapraszamy do lektury styczniowo-lutowego wydania magazynu FOCUS ON Business Polska. Naszym wywiadem numeru jest rozmowa z Edwardem Niebojem – Partnerem w Grant Thornton, a głównym poruszanym tematem jest KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Rozmawiamy o tym, jak ze strategicznego punktu widzenia warto podejść do obligatoryjnego e-fakturowania i co najważniejszego warto wiedzieć o KSeF-ie.

Zapraszamy do lektury listopadowo-grudniowego wydania FOCUS ON Business Polska

„Synergia współdziałania człowieka z maszyną – wizja pracy przyszłości w organizacjach SSC/GBS” – to temat głównego wywiadu numeru, którym jest rozmowa z Pawłem Płockim – szefem Centrum Usług firmy TRUMPF, a zarazem ekspertem i aktywnym obserwatorem rozwoju sztucznej inteligencji.